Shqipëri · Përditësuar 28.10.2026

Kursi i këmbimit valutor

Kurse të përditësuara të blerjes dhe shitjes për Euro, Dollar, Paund dhe monedha të tjera kundrejt Lekut shqiptar (ALL). Konvertues valutor falas dhe grafikë historikë — gjithçka në një faqe.

Konvertues

Konverto valutë në Lek dhe anasjelltas

Llogaritja bazohet në kursin zyrtar të Bankës së Shqipërisë për monedhat kryesore dhe në mesataren e bankave qendrore (Frankfurter) për të tjerat.

1.00 EUR =
90.84ALL

1 EUR = 90.84 ALL

Të njohura:

Kurset

Tabela e plotë e kurseve të këmbimit

Kurset janë orientuese dhe tregojnë çmimin e blerjes (Blej) dhe të shitjes (Shes) për 1 njësi të monedhës së huaj kundrejt Lekut, së bashku me kursin mesatar.

MonedhaBlejShesKursi mesatar
Flamuri EuroEUREuro90.4891.2090.84
Flamuri Dollar amerikanUSDDollar amerikan81.3081.9681.63
Flamuri Paund britanikGBPPaund britanik108.01108.87108.44
Flamuri Frangë zviceraneCHFFrangë zvicerane97.9798.7598.36
Flamuri Dollar kanadezCADDollar kanadez57.5358.6358.08
Flamuri Dollar australianAUDDollar australian56.8257.9057.36
Flamuri Jen japonezJPYJen japonez0.5120.5220.517
Flamuri Juan kinezCNYJuan kinez12.1212.3612.24
Flamuri Koronë suedezeSEKKoronë suedeze8.138.298.21
Flamuri Koronë norvegjezeNOKKoronë norvegjeze8.688.848.76
Flamuri Koronë danezeDKKKoronë daneze12.0312.2712.15
Flamuri Zlot polakPLNZlot polak20.4220.8120.62
Flamuri Koronë çekeCZKKoronë çeke3.693.773.73
Flamuri Leu rumunRONLeu rumun16.8117.1416.97
Flamuri Lira turkeTRYLira turke1.611.671.64
Flamuri Rubël rusRUBRubël rus0.9901.031.01
Flamuri Forintë hungarezeHUFForintë hungareze0.2420.2520.247
Flamuri Dinar serbRSDDinar serb0.7570.7880.773
Flamuri Denar maqedonasMKDDenar maqedonas1.441.501.47
Flamuri Dirham i EmirateveAEDDirham i Emirateve21.7522.6422.19
Flamuri Rial sauditSARRial saudit21.3022.1721.73
Flamuri Shekel izraelitILSShekel izraelit25.8826.9326.40

Kursi mesatar bazohet në kursin zyrtar të Bankës së Shqipërisë (28.10.2026) për monedhat kryesore; për monedhat që nuk kuotohen zyrtarisht përdoret mesatarja e bankave qendrore (Frankfurter). Kurset Blej/Shes janë orientuese dhe ndryshojnë sipas bankës apo zyrës së këmbimit.

Historiku

Ecuria e kursit kundrejt Lekut

Zgjidhni monedhën dhe periudhën (deri në 1 vit) dhe lëvizni kursorin mbi grafik për të parë vlerën e çdo dite. Grafiku pasqyron mesataren e kurseve të bankave qendrore (Frankfurter), e cila mund të ndryshojë lehtësisht nga kursi zyrtar ditor.

Euro kundrejt Lekut (ALL)

29.09 – 28.10

90.91 L -1.0900 L (-1.18%)
92.4391.9491.4690.9890.49

Më e larta: 92.24 L · Më e ulëta: 90.68 L

Shiko të dhënat historike (26 ditë)
Data1 EUR në Lek
28.10.202690.91 L
27.10.202690.78 L
26.10.202690.83 L
25.10.202690.76 L
23.10.202690.79 L
22.10.202690.72 L
21.10.202690.68 L
20.10.202690.85 L
19.10.202691.08 L
18.10.202691.21 L
16.10.202691.22 L
15.10.202691.21 L
14.10.202691.38 L
13.10.202691.57 L
12.10.202691.61 L
11.10.202691.72 L
09.10.202691.75 L
08.10.202691.77 L
07.10.202691.93 L
06.10.202691.91 L
05.10.202692.02 L
04.10.202692.24 L
02.10.202692.24 L
01.10.202692.13 L
30.09.202691.99 L
29.09.202692.00 L

Monedhat kryesore

Euro, Dollar, Paund dhe Frangë në Lek

Kursi i sotëm, lëvizja e 30 ditëve të fundit dhe tabela të gatshme konvertimi për monedhat që këmbehen më shpesh në Shqipëri. Për faturat në valutë, lexoni si trajtohet kursi i këmbimit në faturë.

Euro në Lek (EUR/ALL)

1 EUR = 90.84 LekBlej 90.48 · Shes 91.20

Sipas mesatares së bankave qendrore, në 30 ditët e fundit 1 EUR ka kushtuar nga 90.68 deri në 92.24 Lek. Nga 29.09.2026 kursi ka ndryshuar -1.18%.

Euro në Lek
EURLek (ALL)
1 EUR90.84
5 EUR454.20
10 EUR908.40
20 EUR1816.80
50 EUR4542.00
100 EUR9084.00
200 EUR18168.00
500 EUR45420.00
1000 EUR90840.00
Lek në Euro
Lek (ALL)EUR
1000 Lek11.01
2000 Lek22.02
5000 Lek55.04
10000 Lek110.08
20000 Lek220.17
50000 Lek550.42
100000 Lek1100.84

Bazat

Çfarë është kursi i këmbimit?

Kursi tregon sa Lek (ALL) nevojiten për të blerë një njësi të një monedhe të huaj. Nëse 1 Euro = 90.84 Lek, atëherë 100 Euro vlejnë rreth 9084.00 Lek sipas kursit mesatar.

Si lexohet

Blej kundrejt Shes

Blej është kursi me të cilin këmbyesi blen monedhën prej jush (më i ulët). Shes është kursi me të cilin ju shet monedhën (më i lartë). Diferenca mes tyre quhet spread.

Faktorët

Çfarë ndikon në kurs

  • Sezoni turistik dhe fluksi i valutës në verë
  • Remitancat nga emigrantët shqiptarë
  • Politikat e BQE-së dhe FED-it
  • Kërkesa, oferta dhe inflacioni në vend

Si të këmbeni me kurs më të mirë

Krahasoni gjithmonë kursin e blerjes dhe të shitjes mes bankave dhe zyrave të këmbimit, sepse spread-i ndryshon. Për shuma të mëdha, edhe një diferencë e vogël në kurs sjell kursim të ndjeshëm. Shmangni këmbimin në aeroporte, ku spread-i është zakonisht më i lartë.

Euro, Dollar apo Paund?

Euro mbetet monedha kryesore e këmbimit në Shqipëri, e ndjekur nga Dollari amerikan dhe Paundi britanik për shkak të diasporës. Aktualisht 1 Dollar këmbehet rreth 81.63 Lek sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë.

FAQ

Pyetjet më të shpeshta

Sa është kursi i këmbimit Euro–Lek sot?

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, 1 Euro (EUR) këmbehet rreth 90.84 Lek (ALL). Kursi i blerjes dhe i shitjes ndryshon lehtësisht sipas bankës ose zyrës së këmbimit.

Sa është kursi i Dollarit amerikan në Lek?

Aktualisht 1 Dollar amerikan (USD) këmbehet rreth 81.63 Lek (ALL) sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë.

Sa lekë janë 100 euro?

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, 100 Euro janë rreth 9084.00 Lek. Në bankë ose në zyrë këmbimi shuma ndryshon pak, sepse zbatohet kursi i blerjes ose i shitjes.

Sa është kursi i Paundit britanik dhe i Frangës zvicerane në Lek?

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, 1 Paund britanik (GBP) këmbehet rreth 108.44 Lek dhe 1 Frangë zvicerane (CHF) rreth 98.36 Lek.

Cili është ndryshimi midis kursit të blerjes dhe shitjes?

Kursi i blerjes (Blej) është çmimi me të cilin këmbyesi blen monedhën e huaj prej jush, ndërsa kursi i shitjes (Shes) është çmimi me të cilin ai ju shet monedhën. Diferenca mes tyre quhet spread.

A janë këto kurse zyrtare?

Kursi mesatar për monedhat kryesore bazohet në kursin zyrtar të Bankës së Shqipërisë, i cili përditësohet çdo ditë pune. Kurset Blej dhe Shes janë orientuese dhe ndryshojnë sipas bankës ose zyrës së këmbimit ku kryeni transaksionin.

Si funksionon konvertuesi valutor?

Shkruani shumën, zgjidhni monedhën nga e cila dhe në të cilën doni të konvertoni, dhe rezultati llogaritet automatikisht me kursin mesatar të burimit të zgjedhur. Mund të ndërroni monedhat me një klik.

Sa shpesh përditësohen kurset e këmbimit?

Kursi zyrtar i Bankës së Shqipërisë përditësohet çdo ditë pune, ndërsa mesatarja e bankave qendrore për monedhat e tjera përditësohet çdo ditë pune. Faqja i rifreskon vetë kurset sa kohë e mbani të hapur.

Burime

Burimet dhe saktësia

Kursi mesatar për monedhat kryesore merret nga kursi zyrtar i Bankës së Shqipërisë (28.10.2026), që përditësohet çdo ditë pune. Për monedhat e tjera, për burimin “Frankfurter” dhe për grafikun historik përdoret Frankfurter: mesatarja e kurseve referuese të bankave qendrore, përfshirë Bankën Qendrore Evropiane (ECB), e cila nuk është kurs zyrtar. Kurset në Lek janë llogaritur nga easyPos duke i kryqëzuar me kursin EUR/ALL. Kurset Blej/Shes janë orientuese dhe nuk përbëjnë ofertë për këmbim.

Për biznese

Menaxho biznesin me valuta të shumta

easyPos dhe easyInvoice ju ndihmojnë të lëshoni fatura, të menaxhoni shitjet dhe të punoni me çmime në monedha të ndryshme — në përputhje me fiskalizimin në Shqipëri.

Kërko një demo

Mjetet e easyPos janë për informim dhe japin rezultate orientuese; nuk zëvendësojnë këshillën tatimore, ligjore apo financiare. Rezultatet varen nga të dhënat e vendosura dhe rregullat e përfshira në mjet. Përpara një deklarimi, pagese ose vendimi, verifikoni të dhënat me burimet zyrtare dhe një profesionist përkatës. Për këmbimin valutor, konfirmoni kursin dhe komisionet me bankën ose zyrën e këmbimit.